ללמוד מה כן, ומה לא!

"יש אנשים שאפשר ללמוד מהם מה כן, ויש כאלה שאפשר ללמוד מהם מה לא. לפעמים חשוב יותר ללמוד מה לא!".

כך אמר לי לפני שנים רבות, מנהל בכיר שניסה להסביר לי למה אין לו שום בעיה להעביר אותי לתפקיד ניהולי במקום האחר שביקשתי, אבל הוא חושב שכדאי שאתאמץ להישאר במקום בו אני נמצאית.

הוא צדק כמובן.

התוצאה: למדתי שהמשפט הזה נכון כמו שהוא, ובשנים שאחר כך למדתי שהוא נכון גם כאשר מחליפים את המילה "אנשים" ב"מעשים" או "פעולות". עד היום הוא עוזר לי להתייחס לדברים שלא עובדים כמו שתכננתי כהזדמנות ללמידה ושיפור, ולא ככשלונות.

האם גם לכם יש משפטים ששמעתם או קראתם והשפיעו עליכם עד כדי כך שאתם מזכירים אותם לעצמכם ברגעים קריטיים?

אני מאמינה שחשוב שנדבר עם עצמינו אמת, שנגיד גם את הדברים שלא נוח לנו לשמוע. הרי מישהו צריך להגיד לנו אותם, אז עדיף שזה יהיה אנחנו ולא הבוס, בן הזוג, הלקוח שלנו או הקולגה, נכון?

אז ישנם ימים בהם אני קמה באנרגיות לא טובות ועולים משפטים מורידים כמו למשל: לא בא לי לעשות כלום, אולי אני לא מספיק טובה, איזו טעות עשיתי, אולי לא הייתי צריכה לעשות את.. למה לא עשיתי את… מה יהיה איתך וכו'. אני נשארת איתם ועם התחושה הלא נעימה, אבל הזמן עובר, הבאסה נחלשת והמשפטים האלה מתחלפים במשפטים אחרים. 

משפטים שאמרו אנשים אחרים בעבר. משפטים שתפסו אותי ולקחתי לתשומת ליבי, אפילו רשמתי אותם. והכי חשוב- משפטים שפועלים את פעולתם עלי ברגע הנכון. כי כשהדברים הולכים טוב, השמחה וההנאה תופסים את מקום הדיבורים. 

הנה עוד דוגמאות:

סצינה ראשונה

קמתי בלי אנרגיה ויש רשימה של דברים שאני צריכה לעשות. דגש על צריכה… בעיקר לא בא לי לעשות את הדבר שהוא הכי חשוב או הכי דחוף, אותו אני אמורה לעשות ראשון. כך שהכל נתקע, ואני לא עושה את אף אחד מהדברים שברשימה.

המשפט: "תתחילי ממשהו שקל לך, או לא איכפת לך לעשות. אחר כך תחזרי למה שקשה או לא בא לך לעשות".

התוצאה: זה עובד כל פעם מחדש – ממליצה לנסות!

חושבים על שינוי קריירה?
קבלו ממני שיחת מיקוד ללא עלות

סצינה שניה

יש לי מטרה. כדי להשיג אותה אני צריכה לעשות המון דברים, אבל זה ממש מבלבל ואין לי מושג מאיפה להתחיל. 

המשפט: "צפה את הסוף ותכנן את ההתחלה. תחשוב לאן אתה רוצה להגיע ותכנן את הדרך לשם" .

התוצאה: זו אחת השיטות הכי אפקטיביות שבהן אני משתמשת בחיים האישיים שלי וגם בעסק: מתחילה לרשום את השלבים שצריך לעבור דווקא מהסוף להתחלה. את הפעולה שאני צריכה לעשות שתייצר לי את הדבר הסופי, את הפעולה שקודמת לה שמובילה לתוצאת הביניים הזאת, וכך בשרשרת עד שאני מגיעה לדבר הראשון שממנו אני צריכה להתחיל, והוא יוביל אותי בסופו של דבר למטרה הסופית.

סצינה שלישית

אני בטוחה שאני בשליטה על התהליך שאני עושה וברור שאגיע לתוצאות הרצויות, בזמן שהגדרתי לעצמי, ואז הדברים משתבשים.

המשפט: "אין לנו שליטה על התוצאות, אלא רק על הפעולות שלנו. תעשי כל יום לפחות פעולה אחת שתקדם אותך למטרה"

וגם המשפט: " SMALL STEPS MAKES A BIG DIFFERENCE"

התוצאה: אני מאוד משימתית. מבחינתי להשיג מטרות זו מטלה, לעשות כל יום פעולה אחת, זו מטלה ואני חייבת לסמן עליהן וי.  כל יום אני שואלת את עצמי מהו הדבר האחד הזה שאני יכולה לעשות היום, כדי לסמן וי על "המטלה" הזו, וכדי לקדם את עצמי בדבר אחד לפחות. קורה שאני עושה באותו יום יותר מפעולה אחת, אבל תמיד אני אומרת לעצמי איזה יופי שלא ויתרתי לעצמי ועשיתי לפחות את הדבר האחד הזה.

סצינה רביעית

אני פועלת בקצב מהיר וללא הפסקות, מתוך מחשבה שאם אעצור לא אספיק להשלים את מה שחשוב לי. כך אני ממשיכה לפעול ולא עוצרת, כשכל הזמן מלווה אותי תחושה שלא עשיתי מספיק ואני לא עומדת בזמנים ובמטרות.

המשפט: "צריך לדעת לעצור מידי פעם, להסתכל אחורה, לראות מה עשינו וגם לפרגן לעצמינו על העשייה הזאת, ובעיקר להנות מהדרך".

התוצאה: אני מאוד אוהבת ונהנית ממה שאני עושה, אבל כדי להוקיר את עצמי אני חייבת להכריח את עצמי לעצור אחת לכמה זמן ולהסתכל אחורה. כשאני עושה את זה אני מגלה שעשיתי הרבה דברים טובים ואיכותיים, שלמדתי והתפתחתי, והמציאות הרבה יותר טובה ממה שהיה נדמה לי. האמת שמה שעובד הכי טוב עבורי זה לרשום את הפעולות האלה בקובץ אקסל, אני קוראת לו "מעקב התפתחות". אולי נשמע לכם הזוי, אבל זה אמיתי לגמרי.

 

סצינה חמישית

כשהבנתי שאני רוצה לחיות חיים אחרים וניצלתי את ההזדמנות לצאת לפרישה מוקדמת, נחשפתי למשפט הזה שמיוחס לאלברט איינשטיין. (אל תגלו.. אבל כנראה שהוא לא זה שאמר אותו….).

המשפט: "אי שפיות זה לעשות את אותה הפעולה פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות".

התוצאה: המשפט השפיע עלי עד כדי כך שסיכמתי עם בעלי שזו הדרך בה ננהג מאותו הרגע: לא נפעל באופן אוטומטי כפי שנהגנו עד עתה, אלא נבחן דרכים שונות לפעולה בכל סוגיה. כך אנו עושים ואכן חיינו שונים מאוד ממה שהיו לפני הפרישה שלי.

גילוי נאות: אני צריכה להשתפר ונזקקת מידי פעם לתזכורת, לכן המשפט הזה תלוי על המקרר ואני רואה אותו מולי בכל יום, כמה פעמים ביום. 

 

האם גם לכם יש משפטים שאתם אומרים לעצמכם ברגעים קריטיים?

אשמח שתשתפו אותי.

מכיר מישהו שהמסר הזה יכול לעניין אותו? תהיה חבר ותשתף

 

מידי שבוע אני מעלה תכנים מעניינים על אנשים, קריירה ותעסוקה

מוזמנים גם להקשיב לפודקאסטים שלי באתר, או בפלטפורמה בה אתם מקשיבים לפודקאסטים: ספוטיפיי,  יוטיובאפל פודקאסטגוגל פודקאסט וכו'

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חושבים על שינוי קריירה?
קבלו ממני שיחת מיקוד ללא עלות
גילי פיינשטיין מאמנת לשינוי קריירה - רעיונות לשינוי

היי! אני מעלה לאתר שלי תכנים רבים בנושא קריירה ואפקטיביות בעבודה, שממש חבל לפספס!

מלא.י כאן את המייל שלך

וכך נוודא שתשמע.י ממני בכל פעם שתוכן חדש, מקורי ואיכותי יעלה לאתר. מבטיחה לא להציק יותר מדי 🤞
גילי 🙂

דילוג לתוכן