על קריירה ואהבה

בעקבות יום האהבה הבינלאומי המצוין ב- 14 לפברואר מידי שנה, הגיגים על אהבה, קריירה והקשר ביניהם מנקודות מבט שונות ואולי מפתיעות. ממני אליכם, באהבה.

כשמושקעים בקריירה מה הסיכוי שנמצא או נשמר אהבה?

מסתבר שאנשים רבים שמנהלים קריירה מוצלחת ואיכותית, מתקשים למצוא ו/או לשמר אהבה וזוגיות. נכון שלא קל לשלב קריירה ומשפחה, נדרש רצון כן ואמיתי, אומץ ונכונות להשקעה. אבל ישנם לא מעט אנשים שמצליחים לעשות זאת וליהנות משני העולמות.

בעבר, מציאת אהבה והקמת משפחה היו גבוה בסולם העדיפויות של צעירים וצעירות. כיום, הצורך שלהם בזוגיות נדחק מטה בסדר העדיפויות, מתוך מחשבה שיתקשו לתחזק במקביל את שני הדברים, שהם משמעותיים ודורשים אנרגיה רבה כל כך, ורבים מהם מעדיפים להתמקד בשנים אלו בפיתוח הקריירה בלבד.

גם בגילאים המבוגרים יותר נדמה לחלק מהאנשים שכדי להצליח בקריירה עליהם לוותר על היבטים מסוימים בחיים האישיים, כמו השקעה בזוגיות או מעורבות משמעותית בניהול המשפחה. לעיתים החלוקה הזו מתקבעת בראשית הקשר הזוגי, כאשר אחד מבני הזוג מרוויח שכר גבוה יותר.

הקונפליקט מחריף כאשר מתווספים ילדים לתמונה, ובמקרים רבים הנשים הן שנשארות בבית ומגדלות את הילדים, בעוד הגבר מתמקד בקריירה ובפרנסה. הפער והמתח במערכת היחסים גובר כאשר בשלב מאוחר יותר, הנשים רוצות להשתלב מחדש בשוק העבודה ומתקשות לפתח ולנהל קריירה משמעותית. זהו גם פוטנציאל למתחים בזוגיות, ולעיתים העבודה משמשת תירוץ לברוח ולא להתמודד עם הקשיים העולים במערכות היחסים במשפחה.

  • לפנות זמן לרומנטיקה ומשפחתיות – מחקרים מוכיחים שחופשה מהעבודה ובילוי עם האנשים היקרים לנו מעלה את הפרודוקטיביות שלנו בעבודה, מפחיתה לחץ וחרדה ומחזקת את מערכת היחסים הזוגית/משפחתית. אז חשוב לקחת חופשה מהעבודה. יום האהבה כבר אמרנו?

  • לקבוע גבולות ברורים בין בית לעבודה – המוח שלנו לא מסוגל באמת להתמקד בו זמנית בשני דברים, לכן כדאי שנעשה הבחנה ברורה: כשאנחנו בעבודה נתמקד בעבודה ופחות בשיחות טלפון ארוכות עם בני המשפחה. כשאנחנו בבית לא נענה לטלפונים ומיילים מהעבודה. כך נהיה יעילים בעבודה כשאנחנו בעבודה, ועם מירב תשומת הלב למשפחה כשאנחנו בבית.

  • לטפל בבעיות שמסתתרות מתחת לפני השטח – לא להתחמק מקשיים ומחלוקות. להבין את הכוחות שמפעילים אותנו, והמחסומים שמעכבים אותנו, אבל גם להכיר באלה של בן הזוג. להציף את הדברים ולשתף פעולה עד למציאת הפתרון המוסכם על שני הצדדים.

מערכות יחסים רבות מתחילות בצבא או על ספסלי האוניברסיטה, אבל אין ספק שלאור העובדה שאנחנו הישראלים נמצאים שעות רבות ושנים רבות בעבודה, צומחים שם סיפורי אהבה רבים. רובנו מכירים או שמענו על אנשים שנוצרה ביניהם מערכת יחסים רומנטית כתוצאה מהיכרות בעבודה. העבודה הצמודה, המפגשים היומיומיים והעובדה שמקום העבודה מגייס אנשים בעלי מאפייני אישיות דומים המתאימים לדרישותיו (TYPE CAST), מעלים את הסבירות להתפתחות מערכות יחסים רומנטיות שכאלה.

מערכת יחסים ראשונה, או פרק ב' הן תמיד חומר טוב לשמועות והסיפורים הנלחשים במסדרונות. לעיתים היחסים הם בין שני עובדים באותו דרג מקצועי ולעיתים כשאחד מהשניים כפוף לאחר. החוק אינו אוסר לקיים קשרים רומנטיים במקום העבודה, כל זמן שלא מתקיימים "יחסי מרות", אך במקומות עבודה רבים ישנן תקנות העוסקות בנושא. בדרך כלל, לאחר שמתגלה מערכת היחסים מתבקשים בני הזוג להפריד כוחות, כך שאחד מבני הזוג עוזב לתפקיד אחר בחברה עצמה, אם גודל החברה והיצע התפקידים מאפשר זאת, או לחברה אחרת.

היתרונות?

בן הזוג מכיר את הקשיים והדרישות במקום העבודה ולכן סביר שיגלה יותר הבנה ואמפתיה, ואף יוכל לייעץ ולשתף בהתמודדיות שלו.

עובד שמצא את אהבת חייו בחברה בו הוא עובד יחוש אליה לויאליות והכרת תודה.

רבות מדובר על השעות הרבות שכולנו מבלים בפקקים בתחילה ובסיום של כל יום עבודה, על העלות הגבוהה של העמידה בפקקים לעובד ולמשק מבחינה כלכלית ומבחינה נפשית ופיזיולוגית.

בגישת יום האהבה אני רוצה להציע נקודת מבט של אהבה וחמלה עצמית שבסופו של דבר יתרמו גם להרגשה האישית וגם לשיפור מערכות היחסים בבית ובעבודה: במקום לכעוס ולהתעצבן, לראות את זמן הנסיעה הארוך כהזדמנות.

זהו זמן שלכם עם עצמכם המאפשר לכם לעשות הפרדה משמעותית בין בית לעבודה :
כשאתם נוסעים לעבודה אתם יכולים לשהות זמן נוסף עם המחשבות, הטרדות והמשימות איתן יצאתם מהבית, ואחר כך לעבור למחשבות המכינות אתכם לקראת יום העבודה החדש. אתם יכולים לשמוע שירים שאתם אוהבים, פודקאסט או לנצל את הזמן לשיחות טלפון שאתם לא מספיקים לקיים במהלך היום. כך תגיעו לעבודה מפוקסים יותר ומוכנים ליום העבודה.

באותו אופן, בדרך חזרה תוכלו להשלים מחשבות או שיחות שלא הספקתם בעבודה בגלל שהייתם חייבים לצאת, אבל ככל שתימשך הנסיעה יעלו המחשבות שקשורות לבית, למשפחה ולפנאי ותגיעו גם אליהם עם ראש נקי ורגוע יותר.

כה אמר קונפציוס: "תבחר עבודה שאתה אוהב ולא תצטרך לעבוד יום אחד בחייך".

מבולבלים? בואו נדייק: הכוונה היא לא שנפסיק לעבוד, חלילה, אלא שנבחר לעבוד בתחום ובתפקיד שאנחנו אוהבים לעשות.

שנהיה בפוזיציה בה נרגיש שאנחנו מבטאים את היכולות והחוזקות שלנו, שהעשייה ממלאה אותנו הנאה ואולי אף נחוש תחושת שליחות.

שנהיה אנרגטים וסקרנים כך שנשקיע את זמננו ולא נחוש את הזמן העובר. שלא נסבול מתחושות אשם על כך שאנחנו מבזבזים זמן יקר במקום ותפקיד שאנחנו לא רוצים לעשות.

כשנימצא במקום הנכון לנו, הדבר ישליך על כל עולמנו. כך נהיה רגועים, שמחים ונינוחים יותר ונצליח לנהל מערכות יחסים טובות בעבודה ומחוצה לה. זה לא שהחיים יהיו מושלמים, ללא קשיים ודאגות, אבל יהיה לנו קל יותר להתמודד עם הקשיים ואתגרים.

אם אתם מרגישים שזה לא המצב, הגיע הזמן לחשבון נפש ותכנון מסלול מחדש. מוזמנים לפנות אלי ואשמח ללוות אתכם במציאת הדרך הנכונה עבורכם.

כמובן!

והכוונה היא לא אהבה רומנטית. בתחילה נתרגל אהבה וקבלה עצמית ואחר כך נלמד לקבל ולאהוב כל אדם כפי שהוא.
אנשים אינם פועלים מתוך כוונה להרע לנו, אלא מתוך כוונה להיטיב עם עצמם. אם נקבל זאת ונתאמץ להבין את הצד שלהם: מהן הסיבות שגורמות להם לדבר ולהתנהג כמו שהם מתנהגים, נוכל לנהל אי הבנות וסכסוכים בצורה מיטיבה ומועילה, לקדם את האינטרסים של כל הצדדים ולשפר את מערכות היחסים.

גישה כזו תייצר אווירה נעימה יותר וכך באמת נאהב ונהנה להיות בעבודה. האמת שאם נפעל כך, נהנה לא רק בעבודה, אלא בחיים בכלל.

בהחלט כן.

בקצב החיים המטורף בו אנחנו חיים, אנחנו מוצאים את עצמינו מתעסקים רוב הזמן בשוטף ובהכרחי.
קשה לנו להרים את הראש ולעצור.
קשה לנו לאהוב את עצמינו, אז ברור שאנחנו מתקשים לאהוב את האחר, במיוחד אם הוא שונה מאיתנו או מוגבל.
אנחנו ממוקדים בעומסים ובצרכים שלנו ולכן לא עוצרים להסתכל, לראות ולאהוב אנשים ממקומות אחרים, מדינות אחרות ותרבויות אחרות.
אנחנו לא מחזירים אהבה לטבע ולעולם ובסופו של דבר כל זה יתנקם בנו בחזרה.

"רק אהבה מביאה אהבה" ביום האהבה ובכל יום.

מכיר מישהו שהמסר הזה יכול לעניין אותו? תהיה חבר ותשתף

 

מידי שבוע אני מעלה תכנים מעניינים על אנשים, קריירה ותעסוקה

מוזמנים גם להקשיב לפודקאסטים שלי באתר, או בפלטפורמה בה אתם מקשיבים לפודקאסטים: ספוטיפיי,  יוטיובאפל פודקאסטגוגל פודקאסט וכו'

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חושבים על שינוי קריירה?
קבלו ממני שיחת מיקוד ללא עלות
גילי פיינשטיין מאמנת לשינוי קריירה - רעיונות לשינוי

היי! אני מעלה לאתר שלי תכנים רבים בנושא קריירה ואפקטיביות בעבודה, שממש חבל לפספס!

מלא.י כאן את המייל שלך

וכך נוודא שתשמע.י ממני בכל פעם שתוכן חדש, מקורי ואיכותי יעלה לאתר. מבטיחה לא להציק יותר מדי 🤞
גילי 🙂

דילוג לתוכן