מחפשים לעשות שינוי בחיים?
הנה שיטה שפשוט עובדת

דפי בוקר

קורה לכם שאתם מרגישים תקיעות ריגשית או מחשבתית? אתם רוצים תשובות לדברים שמטרידים אתכם, אבל לא יודעים כיצד לחפש? 

אם חשוב לכם להתמודד בכוחות עצמכם ללא עזרת גורם חיצוני, דפי הבוקר יכולים להיות פתרון מצוין עבורכם. השיטה הזו עשתה ועדיין עושה פלאים עבורי ועבור אנשים רבים ברחבי העולם.

ג'וליה קמרון, סופרת, מבקרת, מחזאית, תסריטאית ידועה בארה"ב ואשתו לשעבר של מרטין סקורסזה, העלתה למודעות העולמית את השיטה, כאשר כתבה עליה בספרה "דרך האמן". 

היא אמנם השתמשה בשיטה לפיתוח היצירתיות שלה ושל הסטודנטים שלה, אך עם הזמן נוכחה לדעת שהתמדה בכתיבת דפי הבוקר משפיעה על כל תחומי החיים, ומתאימה לכל סוגי האנשים ולא רק לאמנים הקלאסיים. 

כל אדם יכול למצוא את הכישרון או היכולת המיוחדת שלו ולשכלל אותה, לחבר בין היכולות והכישורים באופן יצירתי וליצור לעצמו מקצוע או עיסוק חדש.

אז אם אתם אומרים לעצמכם שהשיטה לא מתאימה לכם, תנו לזה צ'אנס. מסתבר שכל אחד יכול להיות אמן בדרכו שלו. כן, אפילו אם הוא רואה-חשבון או עורך-דין.

מזמינה אתכם לגלות כיצד אתם יכולים למצוא את האמן שבכם ולשפר את מציאות חייכם. 

מהם דפי בוקר?

דפי בוקר הם שלושה עמודי A4 אותם ממלאים בכתב יד מדי בוקר, מיד כשמתעוררים מהשינה. בדפים אלו כותבים כל מחשבה או תחושה שעולה בראש, מבלי לדבר עם איש. במהלך הכתיבה מתעלמים מהסחות דעת כמו למשל: הצנזור הפנימי שלנו, הודעות בנייד, פוסטים בפייסבוק, ילדים שקופצים מסביב, ומתרכזים בכתיבה.

מה הרעיון מאחורי דפי הבוקר?

נקודת המוצא של השיטה היא שעמוק בפנים אתם יודעים בדיוק מי אתם. מה הכישרונות, האהבות, הרצונות וההנאות שלכם. אתם יודעים מהו היעוד שלכם, ולכן גם יכולים למצוא בעצמיכם את הדרך לממש אותו. כל התשובות לכל השאלות נמצאות בתוככם ודפי הבוקר מאפשרים להן לעלות מתת המודע להכרה שלכם.

דפי הבוקר מאפשרים לכם להכיר בדברים שלא מתאימים לכם יותר כמו: אמונות, פחדים, אנשים ומקומות ולשחרר אותם. לפנות רגשות שליליים שמצטברים בתודעה וגורמים לסטרס, בלבול, חוסר ריכוז ותפקוד לקוי ברמה הרגשית והפיזית. מאחר וקשיים רגשיים עלולים להשפיע על הפיזי ולגרום מחלות חשוב לשחרר. כתיבת דפי הבוקר היא סוג של מדיטציה שמנקה את הנפש מפחדים, כעסים ומידע מיותר.

יש משמעות לשעות הבוקר המוקדמות, משום שבשעות אלו הצנזור הפנימי שבנו עוד לא לגמרי התעורר וכך מתאפשרת כתיבה חופשית של כל מה שבאמת חושבים ומרגישים. 

מהם הכללים לכתיבת דפי בוקר?

  • יש לכתוב בכתב יד, כתיבה רציפה של זרם המחשבות ללא ביקורת או שיפוטיות
  • חובה למלא 3 עמודי 4A, לא פחות ולא יותר
  • לאף אחד אסור לקרוא את מה שנכתבת
  • גם לכותב.ת אסור לקרוא את מה שנכתב
  • יותר מכך! עדיף להשמיד את העמודים שנכתבו, למרות שיש גישה המאפשרת לחזור ולקרוא את החומרים, אבל רק אחרי 3 חודשים לפחות
  • חשוב להתמיד בכתיבה על מנת שתתקיים השפעה משמעותית
  • דפי הבוקר לא אמורים להיות מעניינים, ברורים שנונים או חכמים. הם רק נועדו לאפשר לשחרר את כל מה שמונע ומפריד בין הכותב ליצירתיות שלו

מה כותבים בדפי הבוקר?

האמת שלא חשוב מה: חלומות שחלמנו בלילה, רשימת קניות, משימות, כעסים, פחדים, חששות, שאלות, תשובות, כל דבר שעולה במחשבותינו. אם אין לנו מה לכתוב אז נכתוב שאין לנו מה לכתוב.

בהתחלה נכתבים דברים מיידיים כמו: "אני עייפה… אני ממהרת… אוי איזה יום מצפה לי…" וכו'. המחשבות העמוקות והמעיקות במיוחד, שלרוב אינן מודעות, יוצאות רק לקראת סוף שלושת העמודים וגורמות להקלה גדולה. לקראת סוף הכתיבה מגיעים גם רעיונות מפתיעים ופתרונות לבעיות, העצב עוזב ובמקומו מגיעה הקלה גדולה. לכן חשוב להקפיד למלא 3 עמודים.

חייבים לכתוב ביד?

כן. מסתבר שהיד מפעילה את המוח בדרך אחרת, פשוטה יותר, אינטואיטיבית יותר. המאפשרת זרימה טובה של המחשבות לדף.

כתיבת דפי הבוקר בכתב יד גם משפרת את הקשר מוח-עין-יד, ואת יכולת הכתיבה.

האם חייבים להקפיד על 3 עמודים?

כן, מכמה סיבות:

כתיבת שלושה עמודים לא אורכת זמן רב מידי, ולכן יכולה להשתלב בשיגרת החיים באופן שיאפשר להתמיד בכתיבה.
שלושה עמודים הם כמות מספיקה בכדי לפגוש מקומות עמוקים בנו, כאלה שבעמוד כתיבה אחד בלבד לא נצליח להגיע אליהם.


מצד שני, ייתכן שכאשר יעלו תשובות עמוקות ופתרונות שמזמינים שינוי, (דבר שהוא מרגש ומפחיד כאחד), אם לא נהיה מחוייבים לשלושה עמודים, אנחנו עלולים להתפתות להפסיק את הכתיבה אחרי עמוד או עמוד וחצי, בתואנה שאין לנו מה לכתוב. זו דרך מתוחכמת של תת המודע לגרום לנו לעקוף את הפחד משינוי.
כשאנחנו מקפידים לכתוב עד סוף שלושת העמודים, ויהי מה, יעלו מתוכנו גם הפתרונות והתשובות העמוקים יותר.

מה קורה לנו במהלך כתיבת דפי הבוקר?

ככל שאנחנו מתמידים הדברים מתבהרים. הכתיבה מאפשרת לנו להבין מה קורה איתנו, מי אנחנו. אם לא טוב לנו, מה לא טוב, ומה אפשר לעשות כדי לשנות. מתקבלות תשובות ועצות. אנחנו פנויים מחשבתית ולכן מתרחשת הגברה של הדברים שאנחנו רוצים ליצור ולברוא. רעיונות עוברים משלב התודעה לשלב הראשון של בריאת המעשה מהבחינה הגשמית, באמצעות הכתיבה.

הכתיבה משחררת רגשות שליליים שעד היום פחות רצינו להתמודד איתם, או שלא היה לנו עם מי לדבר עליהם. היא הופכת לסוג של פסיכולוג צמוד.

כאשר הקשיים שלנו "נזרקים" אל הדף, אנחנו יכולים לצאת ליום שלנו הרבה יותר נקיים וקלים.
הניקיון הזה מאפשר לדברים טובים להיכנס למרחב שלנו.
ככל שעובר הזמן, השינוי מחלחל גם לתחומים אחרים בחיים שלנו והכתיבה הופכת לטבע שני.

חייבים לכתוב בבוקר?

ממש לא. נכון שעדיף לכתוב בבוקר, אבל למי שהבוקר עמוס ולחוץ, אין שום סיבה או צורך להתעקש. חשוב לשלב את הכתיבה בצורה נוחה בסדר היום, בזמן שמתאים, וכך להצליח להתמיד.

ישנם אנשים שכותבים בצהריים או בערב. מניסיוני, כאשר לא מצליחים להירדם מרוב מחשבות, כתיבת המחשבות על דף עד להתרוקנות מוחלטת מובילה לשינה טובה.

איך זה קשור לקריירה שלך?

כתיבת דפי הבוקר פותחת מחסומים ומעודדת התחלות ושינויים בחיים. גם בתחום הקריירה.

בעזרת שאלת שאלות והצפת הקשיים וההתלבטויות בתחום הקריירה תיווצר בהירות ואפשר יהיה להבין מהו הכיוון הנכון.

אפשר להתחיל מכתיבת רשימות משימות לביצוע, ניתוח מצבים בעבודה: מתי כעסתי, כיצד הגבתי, מה היה נכון לעשות. אפשר להשתמש בכלי לניתוח מהלכים בפרויקטים שאתם מנהלים.
אם תתמידו ולא תיכנעו לפחד, תוכלו גם לחקור את הרצונות הכמוסים שלכם. האם אתם מרוצים במקום העבודה, האם אתם רוצים שינוי. איזה שינוי ואתם רוצים ואיך אפשר לגרום לו לקרות. האם אתם מכירים אנשים שיכולים לסייע לכם בכך?
תוכלו לעקוב מידי יום אחר ההתקדמות שלכם בתהליך השינוי, לחזק את עצמכם ולהציע לעצמכם צעדים להמשך.

ובנימה אישית,

על דפי הבוקר שמעתי ממורת הצ'י קונג שלי לפני שנים. שמעתי, אבל לא התחברתי.

עברו שנים, יצאתי לפרישה מוקדמת בגיל 53 ונרשמתי יחד עם בעלי לקורס העוסק בהשקעות והתנהלות פיננסית נכונה ומשלב מודעות וגוף-נפש. במסגרת הקורס למדנו על דפי הבוקר והתבקשנו לתרגל.
כשנרשמנו לקורס הבטחתי לעצמי שאני מתמסרת, אחרת בשביל מה לשלם כל-כך הרבה כסף? לכן החלטתי שעד סוף הקורס, כלומר במשך 3 חודשים, אתאמץ לכתוב כל בוקר דפי בוקר וכשיסתיים הקורס אחליט אם מתאים לי להמשיך.
לכתוב שלושה עמודים מלאים היה בהתחלה משימה קשה במיוחד, איך אמלא 3 עמודים??? אבל לא ויתרתי לעצמי והקפדתי לכתוב מידי בוקר.
עם הזמן גיליתי שאכן היצירתיות שלי משתפרת: עלו לי רעיונות טובים כפתרונות של בעיות שונות שהציקו לי.
אחרי כמה זמן, שמתי לב שהתפתחה שיטתיות בכתיבה שלי: אני מתחילה בניתוח חוויות היום הקודם ומעלה מחשבות וחששות לקראת היום החדש. ככל שהמשכתי לכתוב, עלו שאלות וחששות ואחריהן אפשרויות ופתרונות, חלקם הפכו למשימות לאותו היום או לימים הבאים.
הפכתי מפוקסת וממוקדת יותר, מצליחה לשלוט בתחושות, במסקנות ובביצועים שלי, ולקדם דברים שחשובים לי.
היום, כתיבת דפי הבוקר היא חלק בלתי נפרד משיגרת הבוקר שלי, ממי שאני בעסק שלי ובחיים בכלל. הכתיבה שחררה מחסומי כתיבה ואני מרבה לכתוב תכנים מסוגים שונים.

שורה תחתונה: תתנסו בכלי המצוין הזה, אבל עשו זאת בפתיחות ועם הרבה סבלנות.
לא משנה באיזו שעה תכתבו או מה תכתבו, העיקר שתכתבו!
האמינו לי – לא תצטערו.

מכיר מישהו שהמסר הזה יכול לעניין אותו? תהיה חבר ותשתף

 

מידי שבוע אני מעלה תכנים מעניינים על אנשים, קריירה ותעסוקה

מוזמנים גם להקשיב לפודקאסטים שלי באתר, או בפלטפורמה בה אתם מקשיבים לפודקאסטים: ספוטיפיי,  יוטיובאפל פודקאסטגוגל פודקאסט וכו'

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חושבים על שינוי קריירה?
קבלו ממני שיחת מיקוד ללא עלות
גילי פיינשטיין מאמנת לשינוי קריירה - רעיונות לשינוי

היי! אני מעלה לאתר שלי תכנים רבים בנושא קריירה ואפקטיביות בעבודה, שממש חבל לפספס!

מלא.י כאן את המייל שלך

וכך נוודא שתשמע.י ממני בכל פעם שתוכן חדש, מקורי ואיכותי יעלה לאתר. מבטיחה לא להציק יותר מדי 🤞
גילי 🙂

דילוג לתוכן